výběr kufru

Jak si vybrat správný kufr

Milujete cestování, často jezdíte na služební cesty nebo na prodloužený víkend s partnerem? Nebaví vás to nekonečné řešení toho, jak velký kufr budete potřebovat, jestli se vám kufr vleze do auta, jestli vám letecká společnost dovolí mít sebou tak velké zavazadlo nebo zda tak velké zavazadlo opravdu potřebujete? Kufr je samozřejmě nedílnou součástí cestovaní a ne každý ví, že velikost, váha nebo to z čeho je kufr vyrobený, hraje mnohdy velkou roli. Pojďme si tedy ukázat, jaké máte možnosti a jaký kufr pro vás bude to pravé ořechové.

Velikost kufru

Velikost zavazadla se vždy odvíjí na délce vaší cesty. Kufry se řadí to tří velikostních kategorií a to na malé kufry, střední kufry a velké kufry.

Velikost S - malé kufry tzv. příruční zavazadla, označována také jako cabin baggage (kabinové zavazadlo) se hodí na kratší cesty nebo třeba jen na víkend s přáteli. V průměru se tyto kufry pohybují velikostně do rozměrů 55x40x25 cm s nosností do 10 kg, proto je vhodný jak na cestu autem, vlakem či letadlem. Hodí se také jako příruční zavazadlo k velkému kufru do letadla.

Velikost M - střední kufry jsou vysoké zhruba 60 – 80 cm s objemem kolem 60 – 90 litrů a ocení je jistě ti, kteří plánují delší cestu, rodinnou dovolenou, nebo se s milovaným protějškem nechtějí tahat se dvěma malými zavazadly, pohodlně si do něho totiž zabalí i dva lidi. Nosnost kufru je do 20 kg.

Velikost L – velké kufry jsou vysoké od 80 cm a pojmou 90 litrů a více. Komu by tedy střední kufr nestačil nebo se hodlal vydat na hodně dlouho cestu, tak tento veliký kufr bude pro vás nezbytností. Nosnost kufru je do 30 kg.

Materiál

Ačkoli se to nezdá, to z čeho je váš kufr vyrobený, je velmi důležité. Materiál, který je použitý k výrobě vašeho kufru se odvíjí na celkové váze a odolnosti zavazadla. Také je rozdíl, zda se chystáte na chatu, k moři nebo na hory. Dobré je si rozmyslet jestli budete převážet nějaké křehké věci, ať jsou to věci osobní jako vysoušeč vlasů, notebook nebo třeba jen vejce od babičky.

Textilní kufry vyráběné například z nylonu nebo polyesteru jsou vhodnější tam, kde máte zavazadlo převážně u sebe a můžete zamezit případnému poškození kufru nebo poškození věcí, které převážíte, nehodí se tedy příliš do letadla, pokud zavazadlo odbavujete. Textilní kufry nejsou odolné proti vodě, takže pokud pánujete cestu za sněhem, tento kufr nebude zřejmě ten pravý. Nicméně jestli tento kufr už máte a nehodláte kupovat další, můžete si pořídit ochranný obal na kufr, který vám pomůže k tomu, aby se vám kufr nepoškodil nebo dokonce nepromokl. Obaly na kufr se pohybují zhruba od 200 Kč, takže žádná velká investice. Textilní kufry mají jednu velkou výhodu, a to takovou, že kufr se dá zvětšit pomocí rozšiřitelných zipů o cca 20%, takže když pojedete z dovolené, nemusíte se bát, že byste neměli kam dát suvenýry. Další výhodou jsou oddělené kapsy, takže když potřebujete z kufru vytáhnout například nabíječku na telefon, nemusíte nutně otevírat celý kufr, stačí vědět, kam jste si nabíječku uložili. Tyhle kufry jsou také velmi lehké a dají se pořídit za velmi příznivou cenu.

Skořepinové kufry jsou vyráběny z velmi odolných materiálů, kterými jsou:

  • ABS (akrylonitril – butadien – styren) – I když kufry z tohoto materiálu patří k levnějším variantám, jsou velice oblíbené. Materiál je pevný, tvrdý i odolný.
  • PC (polykarbonát) – Polykarbonát je velmi podobný jako ABS, ale je o trochu lehčí a pružnější, takže je menší riziko, že by prasknul.
  • PP (polypropylen) – Zavazadlo z toho materiálu je nejlehčí ze všech a je také velmi odolné a pružné.
  • HLINÍK – Navzdory vyšší ceně jsou tyto kufry velice odolné a mají dokonce organizovaný systém, což jistě mnozí rádi využijí. Působí velmi originálně.

Díky všem těmto materiálům, jsou skořepinové kufry velmi odolné, lehce udržovatelné a hodí se do každého počasí. Výhodou je, že oblečení, které jste si do kufru sbalili, bude i po vytažení stále jako vyžehlené. Může v něm převážet i velmi křehké věci, protože díky své pevnosti se vám nic neponičí. Skořepinové kufry se také více hodí, pokud hodně cestujete letadlem, nemusíte se bát, že se vám při přepravě a všech těch leteckých kontrolách něco v kufru znehodnotí.

Kožené kufry jsou velice vkusné, elegantní a designově velmi dobře zpracované. Jejich pořizovací cena je obvykle hodně vysoká a jsou velmi náročné na údržbu a náchylné k poškození, kůže se totiž velmi snadno poškrábe. Pokud jsou ale kvalitně ušité, jsou téměř nesmrtelné.

Nepostradatelné vybavení

Kolečka – K pohodlné přepravě kufru nám poslouží kolečka připevněná na spodu kufru. Vybrat si můžete dvě kolečka nebo čtyři. Dvě kolečka se spíše hodí do terénu, můžete s ním jezdit dopředu a dozadu. Dvě kolečka zajistí dobrou stabilitu, nemusíte se tak obávat, že vám kufr odjede, jakmile z něho spustíte oči. Kufr vybavený čtyřmi kolečky se v terénu řídí hůře, protože kolečka se otáčejí o 360° a to by mohlo být nepohodlné. Hodí se spíše na rovné plochy, takže halu na letišti přejedete jedna báseň. Pokud ale kufr necháte na šikmé ploše, už ho možná nedohoníte. Nejlepší jsou kolečka vyrobená z polyuretanu, což je velmi odolný plast, který zajistí tichou a pohodlnou přepravu kufru. Na trhu se používají ovšem i levnější kolečka z různých plastů, ovšem manipulace s kufrem je potom o dost horší. Co se velikosti týče, čím větší kolečka, tím lepší manipulace.

Madlo/rukojeť – Každý kufr by měl disponovat alespoň dvěma madly k pohodlnému zvedání. Chybět by také neměla výsuvná rukojeť, která slouží k převážení kufru. Rukojeť by měla být zaopatřena pojistkou proti zpětnému zasunutí. Výborná jsou madla a rukojeti z paměťové pěny nebo pogumované/protiskluzové.

Design – Nedílnou součástí je také celkový dojem a vzhled kufru. Existuje celá škála barev, vzorů a potisků. Vyberou si jistě odvážní i ti co se drží spíše klasiky. Jestliže nechcete kupovat nový kufr kvůli barvě, můžete si pořídit obal na kufr, který poslouží jak pro design, tak pro ochranu.

Bezpečnostní prvky – zámek či dvojitý zip je zde nutností.

Zámek – Zámek mají většinou skořepinové kufry ale textilní ne vždy. Pokud tedy váš kufr zámek nemá, určitě si ho dodatečně dokupte, ať máte jistotu, že je obsah zavazadla v bezpečí. TSA zámek – Tímto zámkem jsou dnes vybaveny většiny dražších kufrů a pokud ne zámek se dá dokoupit za pár korun. TSA zámek slouží samozřejmě k ochraně proti odcizení věcí ale hlavně k pohodlnému a bezpečnému zkontrolování kufru na letišti bezpečnostní službou. Tyto agentury vlastní klíč k těmto zámkům, který je univerzální ke všem kufrům a je tak možné provést kontrolu rychle a bezpečně aniž by se zámek poškodil.

Dvojitý zip – Slouží jak k rozšíření kufru tak jako bezpečnostní prvek proti vniknutí do kufru.

Doplňky – Některé kufry obsahují různé doplňky jako je visačka/jmenovka, váha, obal nebo stahovací popruh. Tyto doplňky jsou obsaženy většinou v dražších kouscích. Jmenovka se hodí vždy, alespoň máte jistotu, že když se vám kufr na letišti ztratí tak se vám zase většinou vrátí. Váha je dobrý pomocník při odletu z dovolené. Když to přepísknete s nákupy na dovolené, váha vám umožní mít přehled o celkové hmotnosti zavazadla a vy tak nebudete při kontrole na letišti překvapeni. Podstata obalu na kufr už byla zmíněna výše v článku, nemusíte si ho ale vždy dokupovat, některé kufry už ho mají v ceně. Stahovací popruhy slouží ke zpevnění obsahu a vy se tak nemusíte obávat jeho uvolnění vevnitř. Další doplněk kufru může být zrcátko, ramínko, oddělený prostor na mokré či špinavé prádlo, nepromokavá kapsa nebo různé organizéry.

Cenové kategorie

  • Do první cenové kategorie se řadí kufry do 1 000 Kč. Za tuhle cenu pořídíte větší textilní kufry, malé skořepinové kufry a také příruční zavazadla. Vzhledem k velmi nízké pořizovací ceně nebudou kufry až tak vysoké kvality a hodí se tedy spíše na občasné cestování.
  • Druhá cenová kategorie se pohybuje v rozmezí od 1 000 Kč do 3 000 Kč. Za takovou cenu pořídíte menší i střední textilní a skořepinové kufry vyšší kvality než kufry z předchozí kategorie. Za 3 000 Kč dokonce seženete i levnější sadu kufrů avšak kvalita bude odpovídat ceně.
  • Třetí cenová kategorie nám umožňuje docela solidní výběr všech textilních i skořepinových kufrů od malých až po velké. Cena se pohybuje od 3 000 Kč do 5 000 Kč, takže kvalita kufrů za tuhle cenu bude více než jen kvalitní. Sady kufrů v této relaci budou také velmi kvalitní, takže pokud cestujete hodně, taková sada se vám určitě vyplatí.
  • Do čtvrté kategorie patří kufry od 5 000 Kč a mnohdy můžou vyšplhat až k desítkám tisícím korun. Patří sem převážně kožené kufry a kufry z hliníku. Kvalita takových kufrů se už na ceně samozřejmě odráží, buďte si tedy jistí, že cestování s takovým kufrem nebude žádná otrava.

Výrobci

Výrobců cestovních kufrů je dnes mnoho. Za zmínku určitě stojí německý výrobce TITAN, který se věnuje převážně výrobě skořepinových kufrů. Výrobce klade důraz na vysokou odolnost, lehkost a atraktivní design. Travelite je další německá značka, která si zakládá na velmi vysoké kvalitě produktů. Všechny jeho výrobky podléhají velmi přísným testům. V nabídce najdete textilní i skořepinové kufry, ale také různé tašky, brašny, kufříky a podobně. Co se vzhledu týče, vybere si opravdu každý. Klasika nebo elegance, tady se meze opravdu nekladou a ceny jsou také velmi příznivé. Pokud chcete opravdu zaujmout pozornost tak sáhněte po kufru od značky SuitSuit. Cestování bude pohodlné díky jeho lehkosti a vybírat můžete z různých pestrých barev, vzorů a potisků. S kufrem od výrobce SuitSuit, vás jistě niko nepřehlédne.

Kontaktujte nás

Prodejna a e-shop s nejširší nabídkou cestovních zavazadel v regionu.

Sport-MB.cz
Hradišťská 183
293 06 Kosmonosy Mladá Boleslav

www.sport-mb.cz
Telefon: +420 739 170 400
Email: info@sport-mb.cz

Souhlasím se zpracováním osobních údajů