létání

Letadlem v kostce

Základní pravidla a skutečnosti o létání na dovolenou či kamkoliv jinam nejsou nikterak složitá. V prvé řadě si překontrolujte nejdůležitější věci a zda jsou Vaše cestovní doklady platné. Na letiště se dostavte minimálně dvě hodiny před časem odletu. Proces odbavení vyžaduje čas a dvou hodinový předstih Vám zajistí minimum stresu i na velmi přeplněném letišti. Některá letiště mají jednu přepážku, kde proběhne jak kontrola dokladů a vydání palubní vstupenky, tak odbavení a zvážení zavazadel, jiné mají přepážku pro odbavení a zvážení zavazadel zvlášť, pokud si nejste jistí, zeptejte se personálu. Dále to není nijak složité, vyhledáte přepážku u které ukážete pas a letenku, bude Vám vydána palubní vstupenka a označení na zavazadlo/a k odbavení (a buď budete odbaveni přímo u této přepážky, nebo odesláni k jiné, kde odbavení a zvážení zavazadla proběhne). Dále můžete pokračovat k pasové kontrole, kde budete potřebovat nejen pas, ale i palubní vstupenku, jakmile projdete pasovou kontrolou, nacházíte se v tranzitní zóně. Zde se nachází brány, číslo své brány zjistíte na palubní vstupence. V tranzitní zóně je možné se občerstvit či nakupovat. Dále následuje osobní kontrola a kontrola příručního zavazadla rentgenem. Nejedná se o nic složitého, pouze si odložíte na pás zavazadlo a drobnosti a jen projdete detekčním rámem a následně si své věci opět odeberete. Pak už čekáte jen na výzvu ke svému gatu a nástupu do letadla.

S čím na palubu – palubní zavazadlo a jeho obsah

Palubní zavazadlo
Povolené rozměry palubních zavazadel jsou například u Wizz Air 55 x 40 x 23, společnost Ryanair 55 x 40 x20 a další zavazadlo zdarma a to v rozměrech do 35 x 20 x 20. EasyJet stanovuje rozměry palubního zavazadla na 56 x 45 x 25. Ve všech případech se jedná o maximální rozměry v centimetrech, které pokud překročíte, můžete být nuceni vrátit se k check-inu, tedy odbavení a zavazadlo nechat odbavit a tak bude muset cestovat v nákladním prostoru a to za nemalý příplatek. Wizz Air povoluje váhový limit do 10 kilogramů, Ryanair také, ale povoluje druhé zavazadlo zdarma, EasyJet váhový limit palubních zavazadel nestanovuje.

Co rozhodně nezapomenout do letadla
Oděv, ve kterém nastupujete do letadla by měl být pohodlný a v závislosti na denní době a destinaci, kam letíte. Letíte li na Island, jistě byste měli přibalit něco teplejšího, než pokud letíte do Egypta. Doporučuje se mít více vrstev, abyste se v případě potřeby mohli obléct či naopak něco odložit. I pokud je léto a letíte do teplé destinace, vezměte si na palubu, alespoň tenký svetřík, protože teplota klimatizovaného prostoru v letadle může být různá. Doporučuje se na palubu jít v pohodlném oděvu i obuvi. Dále rozhodně mějte na palubě doklady, palubní vstupenku, hotovost i platební karty či léky, které užíváte nebo se mohou hodit (tedy například léky proti nevolnosti, paralen apod.).

Pro lepší pohodlí lze přibalit polštářek, pohodlnější oblečení na převlečení (zvláště při delších letech) či hygienické pomůcky pro osvěžení a očistu. Není od věci přibalit si s sebou něco malého, nejlépe trvanlivého k jídlu. Co je povoleno mít s sebou na palubě a v příručním zavazadle, které si berete s sebou na palubu? Mezi povolené obvykle patří nůžtičky na nehty a kůžičky s neostrým, kulatým okrajem, pilníky holící strojek na jedno použití s ochranným pouzdrem na ostří, kulmu či fén, jídlo, fotoaparát, kameru, mp3 a jiné přehrávače, notebook, mobilní telefon, pager či GPS, hudební nástroje, které splňují požadavky na rozměr kabinového, tedy palubního zavazadla, hůl bez ostrých součástí, tlakoměr či glukometr a léky, které budete nebo můžete na palubě potřebovat, elektronickou cigaretu (ta ale během letu nesmí být používána) a další předměty, které splňují požadavky na velikost palubního zavazadla, lze je do něj zabalit a zároveň neobsahují ostré části či tekutinu nad 100 ml.

U jídla se ujistěte, zda se nejedná o potraviny, které do dané země vyvézt nelze. V rámci EU lze převážet prakticky všechny potraviny, pokud ale cestujete odjinud či jinam, můžete mít problém například s čerstvými produkty, jako je mléko či jogurt. Do Austrálie například nesmíte vyvézt ani ovoce a jiné produkty, proto se předem informujte. U převážení jídla platí, že pokud jste je nezakoupili v bezcelní zóně, tak produkty, které obsahují tekutinu v množství do 100 ml jsou povoleny a nad 100 ml povoleny nejsou, u jídla se může jednat například o plechovky s ovocem, zavařeniny či kefír. Pozor také na tekutá dochucovadla, vezete-li si z dovolené například sojovou či chilli omáčku, na palubu smí jen pokud má do 100 mililitrů. Nad 100 mililitrů je možné přepravovat v tekutém stavu kojeneckou stravu,
jako jsou výživy, či speciální dietní stravu (u dietní stravy doporučujeme přibalit potvrzení od lékaře, čímž se vyhnete zbytečným průtahům a problémům). Vše v neporušeném pevném obalu.

Kosmetika v tekutém stavu do 100 mililitrů, jako jsou krémy, pleťové vody, odličovadla, laky, deodoranty, oleje, zubní pasty, ústní vody, roztoky na kontaktní čočky, tekuté líčení, sprchové gely, opalovací krémy či mýdla, je povolena. Tyto i jiné tekutiny o objemu nad 100 ml je možné převážet jen, pokud se jedná o nezbytné tekuté léky nebo kapky do očí, které budete potřebovat v průběhu cesty. Dále je možné mít na palubě alkohol a tekutiny zakoupené v bezcelní zóně a to i v množství vyšším než 100 ml, pro tento případ ale doporučujeme ponechat si účtenku, jako důkaz o zakoupení v bezcelní zóně. Všechny tekuté věci, které nejsou součástí výjimky, se musí vejít do průhledného, uzavíratelného obalu z plastu (tedy ideálně zip nebo zacvakávací sáček do rozměru 20x20 centimetrů.) Celkový objem tekutin nesmí být více než litr. Tento sáček ukažte kontrole samostatně a upozorněte jej na ni. Pokud se jedná o výjimku, jako jsou nezbytné léky, dietní či kojenecká strava, uchovávejte je také zabalené, o podmínkách jejich přepravy se předem informujte u Vašeho přepravce a informujte o nich personál bezpečnostní kontroly na letišti. Pravidla v letadle – Pravidla, průběh a specifika v letadle – co se smí a co ne. Po nástupu do letadla vyhledejte své místo, nebo Vám jej ukáže personál letadla.

Informace o Vaší třídě i sedadle naleznete na palubní vstupence. Po usednutí si vypněte mobilní telefon a dbejte pokynů posádky. Předtím než letadlo vzlétnete budete krátce instruování letuškami, čemuž věnujte pozornost. Dále budete vyzváni k tomu, abyste si zapnuli bezpečnostní pásy, což je nezbytné. Ty je možné rozepnout až po vzletu, kdy se vyskytujete v letové výšce, která je obvykle kolem deseti tisíc metrů nad mořem. Při přistávání je opět nutné si zapnout bezpečnostní pásy. Pokud letíte poprvé, je dobré vědět, že vzlétnutí (a následně i přistávání) letadla není nic příjemného, jelikož se mění atmosferický tlak, mohou Vám tak zalehnout uši, což ale brzy odezní. Doporučené je žvýkat, což příznaky zmírňuje. Běžnou součástí letu je občerstvení, které je zdarma, tedy v ceně letu. Existují však i lety, které občerstvení v ceně nemají, u těch pak je nutné si za občerstvení připlatit a nebo si jej koupit přímo na palubě letadla.

Zlatým pravidlem pobytu na palubě je dbát vždy pokynů personálu letadla, protože odpovídají za Vaši bezpečnost.
Kromě pravidel jsou zde ale i jisté věci, které mohou let pro Vás a Vaše spolu pasažéry zpříjemnit nebo naopak. Jedná se nejčastěji o toleranci, slušné chování a respekt ke svému okolí. Naprostá ignorace nebo naopak přehnaná upovídanost, může být obtěžující, stejně tak vlastní pohodlí na úkor druhého. Dalšími nešvary jsou také předbíhání ve frontě, hlučná či nevychovaná dítka, která nezvládneme zabavit nebo třeba chrápání. I pokud dětem nedáváte sladkosti, na cestování zkuste lízátko, které je osvědčené a vydrží dlouho, nezapomeňte pro ně také vymyslet nehlučnou zábavu, jako je čtení knihy, kreslení nebo hra.

Cestu zpravidla ukončí po zdárném přistání potlesk, který patří pilotu letadla. Jedná se o jakýsi nepsaný zvyk. Ještě předtím, než se zvednete a budete chtít vystupovat, věnujte pozornost letuškám, které Vás o vystupování a průběhu budou informovat. Po výstupu proběhne pravděpodobně kontrola dokladů, takže je mějte po ruce.
Další věcí, kterou je třeba mít na paměti, že jak se chováme my k ostatním, tak se chovají oni k nám a to platí nejen o spolucestujících, ale také vzhledem k personálu. I přesto, že je na palubě podáván alkohol, nejedná se o hospodu a je bezpodmínečně nutné, abyste pili s rozumem a nebo raději vůbec. Problémem, které je nepříjemný pro toho, kdo sedí před vámi, je pokud se rozhodnete opřít nohy o sedadlo, nevybíravě se protahujete a mačkáte ho koleny do zad nebo do sedadla pokopáváte, protože máte například syndrom neklidných nohou. Zvláště děti rády kopou do sedadla před sebou, někteří dospělí to ale dělají také. Pro záda cestujícího, který sedí před Vámi není ani jedno z výše uvedeného vůbec příjemné a pro Vás by jistě také nebylo. Sedadlo se ke spaní skládá většinou až po jídle, ale i tak je slušné, o svém záměru sedadlo sklopit, informovat osobu, která sedí za Vámi a bude sklopením omezena v pohybu. Dalším obvyklým problémem je spaní v uličce, které obtěžuje ty, které potřebují jít například na toaletu a musí se snažit Vás překročit nebo dokonce vzbudit, aby mohli projít či příliš těsný kontakt. Pokud to není nutné, nemačkejte se na nikoho a neberte mu jeho osobní prostor, skutečností totiž je, že každý člověk vnímá svůj osobní a intimní prostor jinak a v jiné vzdálenosti, proto je dobré vnímat signály druhých a respektovat jejich osobní prostor.

Zavazadlo k odbavení

Může se zdát, že do zavazadla, které dáváte k odbavení a neberete si jej tedy s sebou na palubu, smíte dát prakticky cokoli, to ale není pravda. Většina aerolinií v praxi zakazuje pěknou řádku věcí, které do něj dát nesmíte. Toto zavazadlo, které je v letadle převáženo v nákladním prostoru, nesmí, celkem logicky obsahovat jakékoliv výbušné výrobky či zařízení, jak zábavního, tak vojenského charakteru, konkrétně tedy petardy, ohňostroje či jinou pyrotechniku, granáty, výbušniny, miny, plyny, dýmovnice. Povoleny nejsou ani jejich jednotlivé části, jako jsou střelný prach, zásobníky, elektronika určená k aktivování pyrotechniky či zbraní nebo rozbušky. Mimo to však nelze převážet i jiné věci, které už tak zřejmé nejsou, mezi ně patří třeba baterie z lithia a hlavně veškerá elektronika, která je obsahuje, což může být cokoliv od běžně používané elektroniky (mobil, tablet) až po elektrické nářadí, dálková ovládání a mimo jiné i například elektronické cigarety. 
Dále je nutné zmínit, že existují věci, které zakázané nejsou, ale není doporučené je v odbavovaném zavazadle ponechávat. Vzhledem ke kontrole zavazadla, která proběhne v rámci odbavení, může dojít ke ztrátě cenných věcí, jako jsou šperky, peníze, elektronika či doklady a další věci na kterých Vám záleží, tedy nezálohovaný video či foto materiál a to včetně hotových fotografií. Zkrátka do zavazadla pro odbavení nedávejte nic, co má vyšší hodnotu finanční nebo osobní a tak by Vás ztráta zasáhla, předejdete tak rozčarování z případné ztráty na majetku, financích či vzpomínkách.

Průběh odbavení a bezpečnostní prověrka – na co si dát pozor a jak si to usnadnit Dobré je uvědomit si, že na kontrolu Vašeho zavazadla mají aerolinky právo, pokud by jej neměli, nemohli by Vám zajistit kvalitní bezpečnost. V souvislosti s tím mají právo Vaše zavazadlo nejen kontrolovat přístroji, ale také jej v případě podezření otevřít. Aerolinky tedy mají právo otevřít Vaše zavazadlo, prohlédnout jej a popřípadě jeho obsah či vnitřní část kufru podrobit testu na výbušniny, pokud Vaše zavazadlo nebude možné otevřít žádným ze standardních postupů, mohou aerolinky využít jiný, alternativní způsob, při kterém Vaše zavazadlo poškodí. Jedná se o například o poškození klasického zámku vypáčením či proříznutí kufru. Z tohoto důvodu se doporučuje nejen nedávat do zavazadla cenné věci, ale také si pořídit zavazadlo s TSA zámkem. TSA zámek je zámek, který může pracovník aerolinek otevřít tzv. Master klíčem, po kontrole zase kufr zamkne a tak je vše v něm po zbytek letu v bezpečí. Název TSA je zkratkou Transportation Security Administration a všechny TSA zámky jsou označeny červeným logem ve tvaru diamantu. 
TSA zámky lze zakoupit ve všech možný variantách a jsou součástí většiny moderních kufrů a to jako číselné, kombinační či visací. Zavazadla nejsou otevřením kontrolována všechna. Ta, která projdou otevřením a prohlídkou jsou vybírána cíleně nebo náhodně a celý proces kontroly je pečlivě dokumentován a to i elektronicky, nemusíte se tedy obávat, že by se Vám něco ztratilo. O kontrole budete informování a to tak, že obdržíte (většinou se ukládá do zkontrolovaného zavazadla) písemnou informaci o kontrole zavazadla, o tom že zavazadlo takovou kontrolou prošlo se dozvíte také často tím, že je obaleno fólií a označenou značkou či páskou.

Jak předejít poškození zavazadla

Pořiďte si zavazadlo s TSA zámkem, a nebo jím opatřete své stávající zavazadlo, jelikož TSA zámek lze zakoupit i jako visací. Pokud TSA zámek z nějakého důvodu nemáte, zamkněte zavazadlo jen visacím zámkem, který v případě nutnosti mohou pracovníci přeštípnout (tak nebudou muset poškodit přímo Váš kufr). Nutné je podotknout, že nejvhodnějším způsobem ochrany je skutečně TSA zámek, jakmile je totiž kufr otevřen pracovníky aerolinek násilím, ať už přeštípnutím běžného visacího zámku, nebo proříznutím, dojde nejen ke škodě na majetku, tedy kufru, potažmo zámku, ale může dojít také ke ztrátě na obsahu kufru, protože kufr je po zbytek cesty přepravován neuzamčený!
Pracovníci ho sice nejspíš obalí ochrannou fólií, ale ta vstup třetí, cizí osoby, do zavazadla, během přepravy, zcela nevylučuje. V případě, že během přepravy dojde ke ztrátě či poškození zavazadla či věcí v něm, neváhejte tyto skutečnosti nahlásit, reklamovat. Některé aerolinky nabízí i delší dobu, běžné ale je, že je připouštěna reklamace maximálně do sedmi dnů od události. V cíli Vaší cesty s Vámi musí sepsat protokol o reklamaci, pokud o něj požádáte, proto se nebojte ozvat. Spolu s papírovou dokumentací Vaší reklamace obdržíte i další informace o postupu, kontakty a tak dále.

Maximální váhu zavazadla k odbavení, kterou máte mít v cenně si předem ověřte u aerolinky, obvyklé je zavazadlo kolem 23 kilogramů. Za kila přes limit se často připlácí nemalý peníz, takže je dobré se nejen informovat o limitu, ale také si zavazadlo doma zvážit.
Zvířata jsou odbavována v uzavřených přepravkách v zavazadlovém prostoru. O jejich přepravě a podmínkách se ale informujte předem u aerolinek. Kočárek pro dítě prochází s Vámi všemi kontrolami a to až do chvíle, než nastoupíte na palubu. Těsně před nástupem do letadla Vám je personál odebere a dodatečně jej přidá do  zavazadlového prostoru, na palubu s Vámi už nemůže.

Kontaktujte nás

Prodejna a e-shop s nejširší nabídkou cestovních zavazadel v regionu.

Sport-MB.cz
Hradišťská 183
293 06 Kosmonosy Mladá Boleslav

www.sport-mb.cz
Telefon: +420 739 170 400
Email: info@sport-mb.cz

Souhlasím se zpracováním osobních údajů