s batohem na túru

Turistické batohy

Batohy, jako takové, jsou neodmyslitelnou součástí života téměř každého, turistické batohy již méně. I tak ale většina z nás někdy nějakou turistickou výpravu absolvovala a z mnohých se stali i celoživotní milovníci turistiky. Turistika a batohy k ní určené jsou součástí také naší historie a turistiku Češi běžně provozují asi od 18. století a i přesto, že dnes je moderní také cyklo či moto turistika, je pěší turistika s batohem na zádech stále v kurzu. Ať už hodláte vyrazit na tůru na jeden den, na týden do českých hor nebo třeba na náročný trek na Manaslu či Annapurnu, tento článek Vám objasní, jak vybrat správný batoh.

Proč je důležité vybírat velmi důkladně?

Pokud se domníváte, že si prostě zajdete do obchodu či na e-shopu vyberete „nějaký“ turistický batoh či krosnu a vyrazíte do hor, můžete být velmi nemile překvapeni. Zásadním rozdílem mezi běžným batohem například na krátký výlet či do města je to, že turistický batoh nosíme na zádech poměrně dlouho a náklad, kterým ho plníme je pro naše záda velkou zátěží. Při špatném výběru si tedy můžete při nejmenším pěkně znepříjemnit tůru, v horším případě si způsobíte zdravotní problémy a to nejen se zády. Jak tedy při výběru postupovat? Nejprve si rozmyslete, pro jakou turistiku batoh potřebujete, z toho zároveň vyplyne i velikost, kterou potřebujete. Ještě důležitější je ale výběr batohu vhodného k naší výšce a váze. Další co je tedy třeba vybrat je správná velikost zad batohu k našemu tělu, nosný systém a materiál zad batohu.

Při výběru zad batohu bychom měli vědět, jak dlouhá jsou naše záda, následně se od tohoto rozměru v centimetrech odečítá 32 centimetrů. Z tohoto získáváme délku zad batohu, který bychom si měli koupit. A co jsou to přesně ta záda batohu a jejich délka?
Záda batohu jsou celá strana batohu, kterou máme na zádech a správně ji měříme od vrchního upevnění popruhu po upevnění bederního popruhu. Při návštěvě obchodu tedy nezapomeňte metr. Vybrat si můžete batoh s fixními zády a nebo se zády u kterých lze změnit délka. Batoh s fixními zády musíte vybírat přesně na míru, jak je výše uvedeno, batoh s nastavitelnými zády je výhodnější, pokud jej chcete nejen pro sebe, ale rádi byste jej s někým sdíleli a nebo pokud stále ještě rostete. Pokud nakupujete v e-shopu, nezapomeňte se kouknout na tabulku o produktu či popisky a potřebné informace, o nastavitelnosti či rozměrech zad batohů, zjistit. Záda batohu by měla být perforovaná a dostatečně prodyšná, na druhou stranu ne na úkor odolnosti vůči počasí.

Nosný systém batohu

Sestává se z nosných popruhů, tedy těch, které nosíme přes ramena a označujeme jako ramenní, dále bederního pásu, které upevňuje batoh k našim bokům a bedrům. Turistické batohy bývají také vybaveny hrudním popruhem, který spojuje oba ramenní popruhy přes hruď, aby ramenní popruhy nepadaly. Dále jsou součástí popruhy balanční, které zabraňují kymácení batohu. Správný nosný systém má většinu, lépe pak všechny, popruhy nastavitelné, kvalitně polstrované a zároveň pevné. Popruhy se nesmí během chůze povolovat, bránit v pohybu čí dýchání a musí jít snadno a rychle rozepnout. Hlavní váha batohu spočívá na ramenních popruzích, proto je nezbytné, aby vám byly na sto procent pohodlné a měly dostatečnou prodyšnost, když se budete v horku potit.

Typy batohů a jejich určení

Malé turistické batohy, tedy výletní jsou obvykle bez konstrukce a jsou velmi lehké. Velké turistické batohy nad 50 litrů nazýváme krosny a u těchto pak můžeme vybírat mezi batohy s vnitřní konstrukcí (střední batohy) a s vnější konstrukcí (velké batohy). Malé turistické batohy jsou určeny na kratší pochody, nejčastěji formou bydlení na konkrétním místě a turistikou z tohoto místa a zpět. Střední a velké batohy či krosny jsou určeny k turistice na delší vzdálenosti, kdy je často nutné nést si s sebou i stan či kempinkové vybavení. Zakoupit si pro klasickou turistiku expediční batoh je zbytečné, pokud ovšem hodláte vyrazit na turistický pochod do Himalájí, můžete jej zvážit. Expediční batohy jsou navrženy speciálně pro náročnou vysokohorskou turistiku a pro běžnou turistiku jsou nejen zbytečné, ale i drahé.

Výběr velikosti

Na denní turistiku z místa, kde jste ubytování a zpět, stačí obvykle batoh do padesáti litrů (běžně se pro jednodenní výpravy používají batohy do čtyřiceti litrů), většinou i menší. Na turistiku na delší trasy a turistiku spojenou s přenocováním v přírodě se hodí krosny, tedy batohy s objemem kolem 50 litrů. Na víkendovou turistiku postačí krosny s objemem kolem šedesáti až sedmdesáti litrů. Pro náročnější delší turistiku (delší něž na víkend) či vysokohorskou turistiku jsou běžné batohy s objemem nad 70 litrů.

U turistických batohů, především krosen jsou používány materiály jako Nylon, Polyester, u lepších Supertex či Ripstop nylon (nejčastěji 210 nebo 420D). Expediční batohy bývají obvykle vyrobeny z velmi kvalitních a odolných materiálů Duratexu, Ballisticu nebo Pocket Ripu. Ať už si budete kupovat batoh jakýkoliv, vhodné je, aby materiál zad byl prodyšný, savý a zároveň rychle vysychal, jakmile se zpotíte. Materiál celého pláště batohu by měl být naopak co nejvíce nepropustný a odolný vůči počasí.

Nabídka barev turistických i expedičních batohů je velmi široká, prodávají se jak unisex batohy, tak batohy čistě pro dámy či pány. Běžné jsou i méně obvyklé barvy, jako je vínová či tyrkysová, nechybí sytě červená, tmavě růžová, světle modrá, oranžová. Kupodivu tak, jako u jiných typů zavazadel nepřevládá černá, snad proto, že v přírodě se příliš nevyskytuje. V nabídce převládá šedá a tmavě modrá kombinovaná s prvky v různých barvách (obvykle oranžové, zelené, červené a světle modré barvy).

Batohy udržujeme otřením vlhkým hadříkem, některé lze prát, ale jedná se spíš o výjimky. Při očistě zavazadla vždy dbejte pokynů výrobce uvedených v letáků nebo záručním listu, protože nesprávnou údržbou můžete například poškodit vodě odolnost produktů. Deseti litrové batohy lze zakoupit od zhruba dvou set. Turistické batohy s objemem kolem 25 litrů se dají zakoupit asi od čtyř až pěti set korun do zhruba patnácti set. Batohy padesáti litrové a větší jsou cenově od tisíce korun nahoru, v průřezu lze říct, že tyto batohy mají cenu do cca tří tisíc korun. V nabídce jsou ale i drahé kusy. Expediční batohy jsou více sofistikované a jejich cena je různá, obecně lze říct, že u kvalitních expedičních batohů je nutno počítat s cenou dvojnásobnou než je cena batohu turistického. U expedičních batohů o objemu standardních 50 litrů je nutno počítat s cenou kolem šesti tisíc.

Cena turistických batohů nepochybně záleží na značce a také kvalitě, ne vždy ale platí, že nízká cena, rovná se nízká kvalita.

Kontaktujte nás

Prodejna a e-shop s nejširší nabídkou cestovních zavazadel v regionu.

Sport-MB.cz
Hradišťská 183
293 06 Kosmonosy Mladá Boleslav

www.sport-mb.cz
Telefon: +420 739 170 400
Email: info@sport-mb.cz

Souhlasím se zpracováním osobních údajů